Tarihten Gelen Lezzet

Pano

Pano 1898

Panatyos'un Anısına..

Pano Şarap Evi, Panayot Papadulos tarafından 1898`de kuruldu. Aile Samatyalı bir rum ailesiydi. Diger mallarını bu binayı yapmak için satmış olan Panayot`un bu binası, zamanla şarap satmak için yapılmış olan tek bina idi.

 

Perada Pano,şişe dibi gözlükleri olan deri yelegini yatarken bile çıkarmayan bir adamdır. Mürefte`den şarap kamyonunun arkasında dev fıçılarla gelir ve mahzendeki Nuh`un Gemisi gibi fıçılara bunları boşaltır Pano,sabah 6`da gelir tulumbaya bir maşrapa şarap döker ve şişeleri doldurmaya başlar. Şişeleri doldurmadan kapıları açmazdı.

 

PERADA PANO

Perada Pano,şişe dibi gözlükleri olan deri yelegini yatarken bile çıkarmayan bir adamdır. Mürefte'den şarap kamyonunun arkasında dev fıçılarla gelir ve mahzendeki Nuh`un Gemisi gibi fıçılara bunları boşaltır Pano,sabah 6'da gelir tulumbaya bir maşrapa şarap döker ve şişeleri doldurmaya başlar. Şişeleri doldurmadan kapıları açma İlk müşteri her zaman dişci yervant'tır Kapının Açılmasıyla içeri düşer,şaraba ayırdıgı vatten sebep muayeneye vakit ayıramaz ve kirayı ödeyemedigi için tahliye olur. Pano`dan eşyalarını dükkana koyması için rica eder. Pano`da mahzene koyar. ana "fazla kalmasın" der. Bir gün diş agrısı tutan bir hasta gelir. Yervant, Pano`dan ışıgı açmasını ister. Bşrazdan suda isteyecek olur. Hastalar zamanla çogalınca. Pano, Yervant'tan su ve elektrik parasına iştirak etmesini ister... Ve böylece üst kat meyhane, alt kat muaynehane olarak devam eder.Şair Cezmi Ersöz0 "son meyhanesidir" der.

 

Pano`nun iki müdür vardı, gündüzcü emekli kabadayı, gececi emekli dansöz...

Bu iki müdür asla karşılaşmazlar barın arkasında içer, işletme tarafında korumaya alınırlar. Cam kenarında gizemli sahte zengiler, Kapı girişinde babacılar, en dipte ise aranan borçlular sıkı yerdedir. Pano düelloya davet ederse, arkanı dönersin, üç adım gidersin, elindekinin kurusıkı oldugunu anlarsın.

 

Madam Aaraksi her cumartesi en güzel kıyafetlerini giyer, Pano`ya gelir -merhum kocası Bay Vangel Türkiye`nin ilk asansör firmasının sahibidir. Bay Vangel`in anısına tüm kalabalıga şarap ısmarlar. Ve Cumartesileri git gide yogunlaşır. Bir cumartesi sabahı tatsız bir haber Madam`ı Fransa`ya kuzenlerinin yanına yerleştirir Ve bizler her cumartesi Pano`da Madam`ı bekleriz.

BİZE ULAŞIN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarihi PANO Şarap Evi

Copyright 2016. Tüm hakları saklıdır.